WESELE JAK FILM

Wesele jak Film

ul.Dworcowa 44

Olsztyn

© Copyright Wesele jak Film 2020

 

Wybór kamerzysty weselnego nie należy do najłatwiejszych zadań. W końcu film ślubny to pamiątka na całe życie, musi więc być idealny. Jakie pytania warto zadać kamerzyście zanim zdecydujemy się na współpracę? Poniżej przydatna lista. Zachęcamy do lektury!

 

TOP 10 pytań do kamerzysty ślubnego

 

Warto dobrze przygotować się do rozmowy z kamerzystą, najlepiej sporządzić listę pytań, wtedy zyskamy pewność, że o niczym nie zapomnimy. 

 

 

 • Ile godzin kamerzysta będzie pracował?

 Zazwyczaj kamerzysta pracuje od przygotowań i błogosławieństwa do oczepin, czyli około 10-13 godzin. To czas wystarczający, aby przygotować nagranie zawierające wszystkie najważniejsze momenty. Jeśli jednak chcemy, aby kamerzysta został z nami dłużej, koniecznie o to zapytajmy.

 

 • W jakiej formie otrzymamy nagranie? 

Bardzo ważne pytanie. Kamerzyści proponują nagrania na płytach DVD, na standardowym pendrivie lub na eleganckim, pendrivie personalizowanym, niektórzy nadają dostęp do nagrania znajdującego się na serwerze firmy. 

 

 • Jak wyglądał będzie nasz film weselny?

Kolejne, bardzo ważne pytanie dotyczy ściśle nagrania. Zapytajmy, ile będzie trwał nasz film weselny oraz jakie elementy będzie zawierał ‒ czy wyłącznie przygotowania, błogosławieństwo, ślub i wesele, czy także inne elementy, na przykład skrót całego nagrania na końcu filmu lub ujęcia plenerowe?

 

 • W jaki sposób nagranie będzie zabezpieczone? 

​​​​​​​​​​​​​​W pełni profesjonalny kamerzysta zadba o to, by nagranie było w pełni bezpiecznie i nie dopuścić do sytuacji, w której z jakiś powodów nagranie zostanie skasowane, a młodzi zostaną bez pamiątki. Zapytajmy kamerzystę czy zabezpieczy nagranie przed ewentualnym skasowaniem. 

 

 • Co na wypadek awarii sprzętu? 

Awarie sprzętu zdarzają się, dobrze o tym pamiętać i zapytać kamerzystę, czy dysponuje dodatkowym sprzętem, co zrobi w sytuacji, gdy sprzęt, na którym pracuje odmówi posłuszeństwa?

 

 • Ile dokładnie zapłacimy? 

Należy też dopytać, co dokładnie wliczone jest w cenę, czy kamerzysta pobiera dodatkową opłatę za dojazd w wyznaczone miejsce, czy fachowiec będzie pracował sam czy z drugim operatorem?

 

 • Co w sytuacji, w której kamerzysta nie będzie mógł stawić się w ustalonym terminie? 

Wypadki się zdarzają, może więc zdarzyć się tak, że kamerzysta z jakiś powodów nie będzie mógł stawić się w uzgodnionym terminie. Czy zapewni zastępstwo? 

 

 • Koszt wykonania dodatkowych kopii nagrania? 

Niezwykle często zdarza się tak, że członkowie rodziny oraz przyjaciele proszą o nagranie z wesela. Dobrze więc zapytać, jakie koszty generuje przygotowanie dodatkowych kopii.

 

 • Czy kamerzysta dysponuje licencją niezbędną do nagrywania w obiektach sakralnych?

Kamerzysta musi dysponować licencją upoważniającą do nagrywania w obiektach sakralnych. Brak stosownej licencji może uniemożliwić nagranie ślubu, a to ogromna strata dla nowożeńców.

 

 • Dodatkowe usługi?

Dobrze też zapytać czy kamerzysta oferuje dodatkowe usługi, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią nasz film ślubny. Mowa tutaj o takich kwestiach, jak nagrania z wykorzystaniem drona, możliwość nagrania video zaproszenia, czy podziękowania dla rodziców.

 

 • Jak długo trwa realizacja? 

Istotne też, aby zapytać, jak długo będziemy czekać na nasze nagranie.

 

Współpraca z kamerzystą weselnym ‒ o czym jeszcze pamiętać? 

 

Portfolio ‒ koniecznie poprośmy kamerzystę o zaprezentowanie efektów pracy, nagrań z innych wesel. Sprawdźmy czy odpowiadają nam styl i jakość filmu ślubnego. 

 

Umowa  ‒ w umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące praw i obowiązków obu stron, płatności, zakresu usług. Nie podpisujmy umowy, jeśli jakakolwiek kwestia nie jest dla nas jasna bądź wygląda podejrzanie. 

 

Podsumowanie 

Zanim podpiszemy umowę z kamerzystą ślubnym i powierzyć fachowcowi przygotowanie nagrania, zapytajmy o każdą kwestię, dzięki temu w dniu wesela będziemy spokojni. Przede wszystkim zapytać powinniśmy o takie kwestie, jak koszt nagrania, elementy filmu weselnego (przygotowania, błogosławieństwo, ślub, wesele, skrót filmu na końcu, ujęcia plenerowe, podziękowania dla rodziców), liczba godzin pracy czy typ nośnika, na którym otrzymamy film. 

 

 

Pytania do kamerzysty weselnego 

30 listopada 2020